نماي ساختماني

نما درساختمان ، به عنوان حائلي بين شرايط فيزيكي واقليمي خارج ساختمان ( شرايط جوي) انواع گوناگوني داردكه ازتركيب مصاالح مختلف شكل مي گيرد وبه ساختمان معنا مي دهد. استفاده ازنور و انرژي خورشيد درساختمانها از اساسي ترين راههاي استفاده بهينه انرژي درمعماري است و عدم استفاده از اين دستاورد درمعماري ما را از شفافيت دور و فضاها را ازنعمت گرما بخشي محروم مي كند.

نماي كرتين وال

نماي كرتين وال يكي از انواع نماهاي مدرن با تركيب پروفيل هاي آلومينيومي بعنوان يك متريال پوشش دهنده مانند شيشه، ورق و يا اسپندريل ساخته مي شود واصطلاحا به نوعي نماي شيشه اي وسبك با استراكچر تمام آلومينيومي اطلاق ميگردد.

نماي كرتين وال شيشه اي در انواع گوناگوني توليد ميشود كه ميتوان به دو گروه اصلي آن يعني سيستم يونيتايز و سيستم لامل تقسيم مي شود. قابل ذكر است كه در اكثر نقاط دنيا سيستم لامل را به نام سيستم (Stick) ميشناسند.

در نماي كرتين وال شيشه اي انواع ضخامت هاي شيشه دوجداره از ۱۸ تا ۴۰ ميليمتر قابل نصب است. از مزيات نماي كرتين وال شيشه اي لامل مي توان به عدم مشاهده هرگونه پيچ يا پرچ، عدم محدوديت انتخاب رنگ و امكان نصب بازشو مخفي و بازشو لولايي به داخل بازشو يا دوجهته اشاره نمود.

اين نوع نما بصورت صنعتي ساخته ميشود و جزئيات آن طوري طراحي شده است كه ساختار تمام آلومينيومي آن در مواجه با انواع تنشهاي وارده از جابجايي سازه اصلي ساختمان در زلزله، نيروي مستقيم زلزله و باد ، نشست هاي احتمالي و وزن خود نما كاملا منعطف عمل كرده كه بخاطر همين قابليت به آن self-support يا خود ايستا اطلاق ميگردد.

نماي كرتين وال شيشه اي لامل را ميتوان از لحاظ ديتايل ظاهري فريمينگ شيشه به دو دسته زير تقسيم كرد:

-  فريم لس

- فيس كپ

سيستم فريم لس داراي فريمي است كه از پشت، شيشه را قاب كرده و روي لامل بواسطه لقمه هاي آلومينيومي مخصوص متحرك نگه داشته ميشود و از خارج ساختمان تنها ژوئن هايي مابين شيشه ها ديده خواهد شد.

در سيستم فيس كپ، قاب آلومينيومي دور شيشه وجود ندارد و شيشه مستقيما بر روي استراكچر آلومينيومي كرتين وال(لامل) قرار ميگيرد و يك پروفيل نگهدارنده كه بر روي پايه لامل پيچ ميگردد شيشه را نگه داشته و مانع واژگوني آن ميشود و نما را هم كاملا آب بند و هوا بند ميكند. روي اين نگهدارنده هم درپوش هاي متنوعي با عرض ۵ سانت و طول ها و فرم هاي متفاوت نصب ميگردد.

نماي فريملس

يكي از پركاربردترين نماهاي ساختمان ، نماهاي فريم لس مي باشد كه زيبايي، آب بندي مناسب، نصب ساده و بار گذاري مناسب را به صورت يكجا ارائه مي دهد.در اين سيستم ابتدا سطح نما بصورت شبكه بندي كامل زير سازي شده و پروفيل هاي آلومينيومي فريم نما روي اين شبكه بندي قرار مي گيرند.

وجود لاستيك هاي هوا بندي و آب بندي در اطراف فريم و شيشه باعث گرديده سطح نما كاملا (آب بندي و هوا بندي) گردد و از نكات بسيار مهم اين سيستم آن است كه در سطح نما بيشتر شيشه ديده شده و آلومينيوم با ظرافت خاصي در كنار شيشه قرار مي گيرد و در ضمن پنجره هاي باز شو نيز قابل رويت نمي باشد.

لوور و شيدر آلومينيومي

لوور آلومينيومي
لوورهاي آلومينيومي نسل جديدي از نورگيرها مي باشند كه بسيار مورد توجه مصرف كنندگان از جمله طراحان پروژه هاي ساختماني قرار گرفته اند.

اين سيستم به دليل سادگي و اقتصادي بودن و همچنين امكان نصب مستقيم بر روي انواع سيستم هاي شيشه اي ، ورق كامپوزيت وهرنوع نماي ديگربه اين صورت كه برروي نماي شيشه اي با فواصل معين جهت عبور نور مناسب بر روي زير سازي فلزي نصب شده و همچنين بعضي مواقع باتوجه به نوع طراحي بر روي ورق كامپوزيت زير متصل و سپس ورق اصلي به زيرسازي فلزي نصب مگردد.
ابعاد لوورها معمولا به شكل مربع ،مستطيل يا دوكي شكل آماده شده و با نبشي آلومينيومي برروي زيرسازي فلزي يا ورق اصلي نصب مي گردد كه از اين حيث طرفداران بسياري را به سمت خود جلب كرده است.

دكوراسيون به رنگ پاييز

معماري هميشه و همه جا تحت تاثير آداب و رسوم ،فرهنگ،روحيات و همسو با طبيعت و محيط زندگي بشر بوده است. به طوري كه در نقاط مختلف دنيا مي توان شاهد سبك هاي مختلف خانه سازي ، طراحي نما و طراحي دكوراسيون منزل بود. در ايران نيز معماري بر اساس اصول فرهنگي و محيط طبيعي و با در نظر گرفتن تنوع آب و هوايي و فصول مختلف پايه گذاري شد.

ايرانيان باستان همواره ارتباط نزديكي با طبيعت و محيط پيرامون خود داشتند و تغييرات فصول و طبيعت در محيط و سبك زندگي آنان كاملا قابل مشاهده بود. به شكلي كه تغيير هر فصل، سبك زندگي ايرانيان، نوع خوراك، پوشاك و حتي نحوه چيدمان منزل را تحت تاثير قرار مي داد.

امروزه نحوه زندگي پيشينيان مي تواند الهام بخش معماران و طراحان ما در زمينه هاي دكوراسيون داخلي ودكوراسيون منزل باشد به طوري كه مي توان با به كارگيري عناصر متنوع موجود در سبك زندگي قديميان، سبك جديدي از طراحي دكوراسيون منزل را بنا كرد كه در انطباق و همسويي كامل با طبيعت و فصلي باشد كه در آن قرار داريم.

حال كه از گرماي تابستاني فاصله گرفتيم و به روزهاي خنك پاييزي نزديك شديم چه خوب است كه گرما و صميميت را به خانه هاي خود بياوريم و محيط خانه را به محيطي گرم و دوست داشتني تبديل كنيم.

آنچه در طراحي دكوراسيون منزل به سبك پاييزي بيش از همه اهميت دارد استفاده از رنگ ها در طراحي است. رنگ هايي كه در اين فصل بايد در طراحي دكوراسيون داخلي مورد توجه واستفاده قرار گيرد، رنگ هاي گرم مثل نارنجي،زرد، قهوه اي و قرمز است كه بر گرفته از طبيعت پاييز است. استفاده از اين رنگ ها در كنار رنگ هاي ملايمي مثل رنگ شيري در نماي داخلي منزل مي تواند محيطي آرام را براي شما فراهم كند.

به كارگيري رنگ ها بايد به گونه اي باشد كه تركيب مناسبي از رنگ هاي سرد،گرم و خنثي را در كنار هم ايجاد كند چراكه هدف از استفاده چنين رنگهايي در دكوراسيون داخلي پاييزي ايجاد محيطي است كه در كنار سرماي بيرون، گرما و صميميت را در محيط درون منزل فراهم كند و سرماي پاييزي را در كنار اعضاي خانواده لذت بخش تر گرداند.

http://agk.ir

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>